Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


                       


Bilgisayarların özellikle de oyun oynamak için gerekli en önemli parçası ekran kartlarıdır. Ekran kartları olmadan iyi bir oyun oynayamaz veya profesyonel işler (render almak gibi) yapamayız. Fakat piyasada onlarca ekran kartı var bunlar arasından en iyisini nasıl seçebiliriz bugün biraz bunlardan bahsedeceğim.

Ekran kartında en önemli konu bellek ve çekirdek hızıdır. Ekran kartı alırken ilk hatta tek bakmamız gereken bunlardır. Bellek ve çekirdek hızı ne kadar yüksek ise ekran kartının performansı da o kadar yüksek olur. Bu yüzden ilk olarak bu noktaya dikkat edeceğiz. İkinci adım olarak ise gb ve bit değerlerine kanmayacağız. Günümüzde en çok yapılan hatalardan biri gb ve bite bakıp bunlar yüksek bu iyidir demek oluyor. Bu yüzden biz bellek ve çekirdek hızına bakıp ekran kartı seçeceğiz. Tabii bu hiç gb bakmayacağız anlamına gelmiyor günümüzde oyunlar için 2gb yetiyor bu nedenle minimum 2 olursa iyi olur üstü de geleceğe yatırım olur. Sonuçta oyunların istekleri gittikçe artıyor. 

Yazar hakkında: Ali Yatarkalkmaz

Ali Yatarkalkmaz
Merhaba ben Ali!. Bu blogda genellikle internet ve bilgisayar olmak üzere bir çok konuda yazılar yazıyorum. Bir yandan yeni şeyler öğreniyor bir yandan da bu öğrendiklerimi iszler ile paylaşıyorum. Hakkımda daha fazlası
Sevebileceğiniz Diğer Yazılarım × +

0 yorum:

Yorum Gönder