Bilgisayar

32 ve 64Bit Farkı Nedir?


32 ve 64 bit çoğu kişinin kafasını karıştıran terimlerdir. Bugün teknik bilgiye girmeden 32 ve 64 bit nedir açıklamaya çalışacağım.

32 ve 64 biti il olarak kısaca tanımlamak gerekirse aynı yola benzetilebilir. 32 bit 32 şerit, 64 bit 64 şeride benzetilebilir. Bu yüzden 64 bit daha geniş yollara sahiptir ve bilgiler daha hızlı aktarılır bu nedenle 64 bit performans olarak biraz daha iyidir desek yanlış olmaz. Zaten şöyle de bir durum var ki artık günümüzde çoğu oyunlar, uygulamalar bile 32 bit için çıkmıyor. Direk 64 bit destekliyor bu yüzden günümüzde 2gb veya üzeri bir rame sahipsek 64 bit kurmak en iyisi olacaktır. Fakat 2 gb'dan az yani 1 gb ise 64 bit sorunlar yaratabilir. 

=>32 Bit bir işletim sistemi kurarsanız ve raminiz 4gb tan fazla ise bu tanınmaz. Yani 32 bit en fazla 4gb'ı tanır. Bu nedenle bilgisayarınızda 4gb'dan fazla bir ram varsa 64 bit yapmak zorundasınızdır.

Hakkımda Ali Yatarkalkmaz

Merhaba ben Ali! Bu blogun yazarıyım. Blogumda genellikle internet ve bilgisayar olmak üzere bir çok konuda içerikler paylaşıyorum. Bir yandan yeni şeyler öğreniyor bir yandan da bu öğrendiklerimi sizlerle payalşıyorum.. Hakkımda daha fazlası

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.